квалифицированная электронная подпись

Що таке КЕП?

Кваліфіцірований електронний підпис або скорочено КЕП – це електронний підпис, створенийа шляхом криптографічного перетворення набору електронних даних, що дає змогу підтвердити її цілісність та ідентифікувати власника. КЕП накладається через особистий ключ і перевіряється відкритим ключем. Звучить трохи складно, але по суті – це електронна версія вашого підпису, створена спеціально для вас, і може використовуватися тільки вами.

Раніше у використанні були електронні цифрові підписи або ЕЦП. З 2018 року ЕЦП стали замінювати на КЕП, що має вищий ступінь захисту. З 7 листопада 2020 р. всі існуючі ЕЦП втратили свою силу, юридичну силу тепер має тільки КЕП.

Навіщо потрібен КЕП?
При наявності кваліфікованого електронного підпису ви можете дуже легко виконувати такі дії:

  1. Подавати фінансову звітність в усі служби України (податкова, фіскальна).
  2. Укладати договори в електронному вигляді.
  3. Проводити різні банківські операції.
  4. Інші операції, що вимагають особистого підпису. Так як кваліфікована електронний підпис юридично значима, тобто визнається судом, більше не потрібно обмінюватися паперовими примірниками з другою стороною.
  5. Перебуваючи вдома, ви можете в кілька кліків мишкою на Порталі державних послуг iGov оформити:
  • Закордонний паспорт;
  • Субсидію;
  • ID-карту замість паспорта-книжечки;
  • Документи для виходу на пенсію;
  • Свідоцтво про народження дитини та інші документи.

Зручно, швидко, а головне – повністю безпечно!

Переваги використання КЕП

Той, хто хоча б раз користувався своїм кваліфікованим електронним підписом, знаює про його незаперечні переваги:

  • У вас є унікальна можливість зашифрувати важливий документ, тим самим оберігаючи його від підробки;
  • Документи, підписані за допомогою КЕП, мають таку ж юридичну силу, як і паперові екземпляри. З ними можна звертатися до суду, не надаючи паперовий варіант;
  • Перевірка справжності КЕП здійснюється складною програмою, тому виключається людський фактор, як при перевірці звичайного фізичного підпису на папері;
  • Інформація абсолютно конфіденційна;
  • КЕП запобігає підробці документу або одностороннього внесення змін після підписання;
  • Завдяки використанню КЕП, час підписання договору чітко фіксується. Тепер недобросовісний партнер не зможе розірвати його заднім числом.
  • У вас є унікальна можливість зашифрувати важливий документ, тим самим оберігаючи його від підробки;

Де потрібно зберігати КЕП

Якщо шахрай, стороння людина або навіть колега має доступ до закритого ключа вашого КЕП, він зможе від вашого імені встановити його та використовувати. Це, по суті, рівнозначно підробці підпису на паперовому документі. При цьому довести факт розкрадання і підробки буде дуже складно. Тому ваша задача, як власника електронного підпису, забезпечити максимальний захист закритого ключа. Де зазвичай зберігають ключ ЕЦП? Якщо говорити в загальному, то існує два варіанти зберігання КЕП: захищений носій і незахищений носій.

Незахищений носій інформації: Незахищені носії мають на увазі відсутність надійного шифрованого коду, який буде забезпечувати надійне зберігання ключа КЕП. До таких носіїв відносяться:

Жорсткий диск комп’ютера.
З одного боку, це зручно, встановити ключ на робочому комп’ютері і при необхідності використовувати його. Але такий варіант має ряд недоліків.

  • якщо ви працюєте на різних комп’ютерах, то ключ повинен бути на кожному з них. А це дуже незручно.
  • ви не завжди можете контролювати використання вашого комп’ютера під час вашої відсутності. Якщо ви забудете заблокувати систему перед тим, як піти до дому, або хтось знає, як включити Ваш комп’ютер, можна безперешкодно підписувати документи або скопіювати ключ, використовуючи засоби експорту. А це вкрай небезпечно.
  • зловмисники можуть використовувати програми-шпигуни, щоб скопіювати ваш ключ під час підписання договору чи подачі звітності.
  • в комп’ютер можна запустити вірус, який вкраде ключ.

Флешка. Коди можна зберігати на звичайній флешці. Її зручно носити з собою, щоб використовувати на різних комп’ютерах. Але величезний мінус в тому, що вона ніяк не захищена від злому. Якщо ви її втратите, то збереження ключа буде під великим питанням.

Захищені носії інформації

Якщо ви – фізична особа, то самі вправі вирішувати, де зберігати ваш ключ КЕП. Але з 2020 року закон визначив перелік осіб, які зобов’язані зберігати його виключно на захищених носіях інформації. До них відносяться:

  1. Нотаріуси та державні реєстратори.
  2. Державні службовці.
  3. Співробітники органів місцевого самоврядування.

Існує кілька різновидів захищених пристроїв:

Ви можете вибрати один з видів носіїв, всі вони відмінно виконують свою функцію. Це найнадійніший варіант безпечного зберігання ключів вашої КЕП, при використанні якого ви не будете хвилюватись про можливість несанкціонованого використання підпису без вашого відома.

Переваги використання захищеного носія інформації

  1. Щоб відкрити токен, необхідно ввести пін-код, що складається мінімум з 4-х знаків. Якщо ввести код невірно більше трьох разів, токен заблокується, запобігаючи подальші спроби доступу до ключа.
  2. Робота з ключем відбуваються безпосередньо в самому носії, а точніше – на сипі носія, тобто ключ ніколи його не покидає. Таким чином, виключається перехоплення ключа з оперативної пам’яті, використовуючи спеціальні програми або віруси.
  3. Якщо ви втратите флешку або вона буде вкрадена, ймовірність злому ключа вкрай мала. У будь-якому випадку ви встигнете заблокувати сертифікат ключа і не турбуватися про нього. Пам’ятайте, що про втрату КЕП необхідно терміново повідомляти в засвідчувальний центр;
  4. Не потрібно встановлювати сертифікат закритого ключа на кожен комп’ютер, на якому ви працюєте. Адже буває, що потрібно працювати і вдома, і в офісі, і на виїзді. Ви позбавляєте себе від величезної кількості пов’язаного з цим клопоту і ризиків
  5. Захищений носій можна використовувати і для авторизації при вході в операційну систему комп’ютера, і в СЕД. Це як додатковий персональний засіб автентифікації.

Погодьтеся, переваги досить переконливі, щоб більше не використовувати жорсткий диск комп’ютера для зберігання ключа КЕП.

Список сервісів та операцій, доступних власникам електронних підписів постійно зростає! Невже у Вас ще немає КЕП?! Тоді терміново отримуйте його, купуйте надійний токен для надійного зберігання і користуйтеся собі на втіху.

І хоча на сьогоднішній день мало, кого що примусово зобов’язують використовувати захищені носії, вже зовсім скоро все зміниться. З 1 січня 2022 року приватні суб’єкти господарювання зобов’язані будуть зберігати ключі КЕП тільки на токенах (захищених носіях інформації). Так чому б не зробити цього зараз, щоб була можливість підібрати кращий пристрій за доступною ціною. Крокуйте в ногу із часом, користуйтеся сучасними технологіями, а ми Вам в цьому допоможемо.

Схожі записи